Výměna pneu

Rádce, kdy vyměnit pneumatiku.

Každá pneumatika má indikátor opotřebení, který tvoří trojúhelník umístěný na bočnici (TWI). TWI je ukazatelem opotřebení pneumatik a také měřítko pro vás, kdy pneumatiky vyměnit. Pneumatiky by se měly okamžitě vyměnit, jakmile běhoun dosáhne indikátoru.

Na většině zimních pneumatik nalezneme kromě indikátoru TWI, který indikuje opotřebení na zůstatkovou hloubku 1,6mm, také zimní indikátor, který indikuje zůstatkovou hloubku 4mm nutnou v zimním období.

Povinné zimní pneumatiky na pozemních komunikacích v ČR

V období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že během jízdy mohou takovéto podmínky nastat, lze použít motorové vozidlo kategorie M, nebo N pouze za podmínky použití zimních pneumatik (což znamená pneumatiky s označením M+S). U vozidel s maximální přípustnou hmotností do 3500kg platí povinnost použít zimní pneumatiky (M+S) na všech kolech a minimální hloubka dezénové drážky je zde stanovena na 4mm. Pro vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500kg  platí povinnost použít pneumatiky M+S na všech kolech hnaných náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubka dezénové drážky je zde stanovena na 6mm.

Opotřebované pneumatiky výrazně zhoršují ovladatelnost a brzdnou dráhu. Všímejte si níže zobrazených znaků, a to i v případě, že pneumatiky ještě nejsou opotřebované.

Nosnost

Boule na pneumatikách

Kvůli vysoké pravděpodobnosti prasknutí doporučujeme vyměnit pneumatiky okamžitě.

Nosnost

Praskliny

Místo potencionálního úniku vzduchu.

Nosnost

Trhliny

Běžně na bočnici pneumatiky.

Jestliže existují nějaké známky fyzického poškození nebo deformace, obraťte se na nejbližšího prodejce pneumatik.

Výhradní dovozce do ČR

Oficiální dovozce do ČRZobrazit více partnerů

Ostatní výrobci pneumatik

Disky

Protektory